ایکیگای- نویسنده هکتورگارسیا فرانچسک میرالس-دسته :روانشناسی

ایکیگای: راز شاد زیستن ژاپنی

ایکیگای یک مفهوم ژاپنی است به این  معنا که شادی همواره به مشغول بودنه این کتاب میگه یکی از دلایل طول عمر ژاپنی ها به ویژه ساکنین اکیناوا ایکیگای هست در جزیره اوکیناوا از هر صد هزار نفر ،دو هزار و چهارصد و پنجاه و پنج نفر بیشتر از صد سال عمر میکنند.

 (با همه مثل برادر رفتار کنی حتی با کسی که برای اولین بار دیده ای)

به عقیده ی ژاپنی ها همه ایکیگای دارند 

ایکیگای رو اگر بخوام به  زبون ساده بگم همون علت  بقا هست که فیلسوف فرانسوی به اون اشاره می کردند. ایکیگای هر کدوم از ماها در عمق وجودمون پنهان و برای اینکه ایکیگای خودمون دست پیدا کنیم نیاز به  صبر داره.

درک درست مفهوم ایکیگای برای ما رضایت و شادمانی به بار میاره و به زندگی مون معنا میبخشه. 

یکسری مطالعات در زمینه طول عمر نشون میده که داشتن ارتباط اجتماعی قوی و بکار گرفتن ایکیگای به اندازه ی رژیم سالم ژاپنی یا شاید حتی بیشتر از اون اهمیت داره. در شمال جزیره اکیناوا  یک منطقه ی روستایی وجود داره به اسم اُگیمی که سه هزار نفر جمعیت داره این روستا  به خاطر برخوردار بودن مردمانش ازطولانی ترین عمرها در جهان بنام روستای طول عمر شهرت داره.

یکی از راه های شادی ساکنین این است که مردمانش خودشون رو عضوی وابسته به جمع میدونند مردم اُگیمی از کودکی کارهای گروهی انجام میدهند و عادت دارند در کارها  به هم کمک کنند  

عوامل سلامتی مردم اُگیمی

*رشد دوستی 

*استراحت کافی

*سبک تغذیه 

*ورزش مداوم

یکسری پژوهشگران اومدن مطالعات پزشکی روی افراد با عمر بالای صد سال و مناطق آبی  انجام دادند به  حقایق جالبی درباره این مردم دست پیدا کردند مناطق آبی منطقه های جغرافیایی که مردم آن بیشترین طول عمر دارند.

نه تنها طول عمر بیشتری نسبت به بقیه مردم دنیا دارند ،ازبیماری های مزمن مثل سرطان  و بیماریهای قلبی, اختلالات التهابی کمتر رنج میبرند آزمایش خون این افراد نشون میده که مقدار رادیکال آزاد (که عامل پیری هستند) در این افراد کمتر است که دلیل اون نوشیدن چای و خوردن به مقدار 80 درصد  از حجم معده شون هست.

زنان در دوران یائسگی با علائم و مشکلات کمتری روبرو میشن میزان هورمون های جنسی در مردان تا سنین بالا بیشتر است.

میزان زوال عقل بسیار پایین تر از میانگین جهانی است.

دانشمندانی که مناطق پنجگانه آبی را مطالعه کردند 

* عوامل اصلی طول عمر

* تغذیه 

* تحرک

* هدفمند بودن در زندگی ارتباطات قوی اجتماعی 

* داشتن دایره ارتباطات با دوستان

* روابط خانوادگی خوب

مدیریت اعضای این مناطق به گونه ای است که استرس کمتر بشه از مصرف گوشت و غذای آماده کاسته و نوشیدنی های الکلی بسیار کم مصرف شود این مردمان ورزش های افراطی انجام نمیدهند اما تحرک روزانه دارند. پیاده روی می کنند به سبزی کاری میپردازند روزانه مقداری از زمان خودشان رو به باغبانی اختصاص می دهند.

ژاپنی ها یک جمله رایج دارند این جمله رو قبل یا بعد از خوردن غذا تکرار میکنند و معنای اون چیزی شبیه به این جمله است (تنها 80 درصد شکم خودت رو پرکن)

 یعنی تا خرخره نخورید به همین دلیل اوکینا ویایی ها زمانی که احساس می کنند 80 درصدحجم معدشون پر شده دست از غذا خوردن میکشند تا با طولانی کردن روند هضم غذا که خودش  باعث اکسید شدن سلول هاست بدن رو فرسوده نکند

ژاپنی ها نحوه سرو غذا براشون مهم است غذاهاشون رو در ظرف های کوچک سرو میکنند تا کمتر غذا بخورند 

این کتاب الهام بخش  و آرام بخش به شما  کمک می کند تا زندگی خود را تغییر دهید و ایکیگای  خودتان را کشف کنید و به  شما می آموزد که شتاب زدگی را رها کنید و  اهدافتان درروابط دوستانه تان را دنبال کنید و به علایقتان بپردازید

جملاتی  از کتاب 

*تنها چیزی که موجود است لحظه ی حال است و لحظه ی حال تنها چیزی ست که میتوان کنترلش کرد.

*کلید رسیدن به شادی در زندگی این است که کاری برایانجام دادن شخصی برای دوست داشتن و چیزی برای امید داشتن را داشته باشی.

*ایکیگای هرکسی با دیگری متفاوت است اما چیزی که بین همه انسان ها مشترک است این است که همه ما به دنبال معنایی برای زندگی میگردیم .

*هرکس با ید این حقیقت را بپپذیرد که جهان و مردمی که در آن زندگی می کنند کامل نیستند و این یعنی فرصت های بیشماری برای رشد وجود دارد. 

در چه صورتی از این کتاب لذت می بری

اگر به فرهنگ ژاپنی  ها علاقه داری اگر میخواهی زندگی طولانی وسالمی داشته باشی اگر  به دنبال اینی که توی زندگی به شادی و خوشبختی عمیق برسی

یک ضرب المثل ژاپنی وجود داره که می گوید:

همینکه فعال باشید باعث می شود شما صد سال عمر کنید.

*راز طول عمر اینه که توی زندگی هدف عمیقی داشته باشی 

چطور ایکیگای خود را پیدا کنم

برای پیدا کردن ایکیگای خود باید به 3 چیز توجه کنید

1-در چه چیزی خوب هستید؟

2-عشق و علاقه شما چیست؟

3-چه  چیزی یکی از ارزش های زندگی تان است؟

به سوالات پاسخ دهید در نهایت چیزی را  پیدا خواهید کرد که جواب هر 3 سوال بالاست هنگامی که پاسخ شما جواب این 3 سوال باشد ایکیگای خود را پیدا کرده اید

برای پیدا کردن ایکیگای به زمانی فکر کنید که مشغول انجام کاری بوده اید و غرق در لذت شده اید و فراموش کرده اید که ناهار یا شام بخورید .

نشستن و کم تحرک بودن آسان است نه نیازی به تلاش دارد و نه نیازی به تغییر در روال زندگی. مقابله با آن نیز آسان است  

فقط کمی تلاش و تغییر در روال زندگی لازم است ما میتوانیم به نحوه زندگی فعال تر دست بیابیم تا احساس درونی و بیرونی بهتری داشته باشیم فقط چند راهکار جزئی به عادت های روزانه مان اضافه کنیم.

-پیاده به محل کار بروید یا این که روزانه حداقل 20دقیقه پیاده روی کنید

-به جای آسانسور پله ها را پیاده بروید این کار فواید زیادی دارد از جمله برای حالت بدن؛ عضلات و حتی سیستم تنفسی مفید است.

-در فعالیت های اجتماعی یا مفرح شرکت کنید تا زمان زیادی را جلوی تلویزیون صرف نکنید.

فرهنگ ژاپنی  می گوید همه ما  دارای ایکیگای هستیم 

اگر چه یافتن نقاط قوت ما همیشه آسان  نیست اما چهار سوال اساسی وجود دارد که میتواند به پیدا کردن مسیر و ایکیگای به ما کمک کند این سوالات به قدری مهم هستند که باید آنها را جایی بنویسیم تا مدام چشم مان به آنها بخورد تا بتوانیم از آنها به عنوان قطب نمای مسیرمان استفاده کرده و به هدفمان نزدیک شویم.

این سوالات عبارتند از:

1-عاشق چه چیزی هستیم(شوق)

2-در چه کاری مهارت داریم(تخصص)

3-بابت انجام چه کاری پول دریافت می کنیم(حرفه)

4-جهان به چه چیزی نیاز دارد(ماموریت)

ایکیگای نقطه اشتراک این 4 مولفه اساسی در زندگی است شوق،تخصص،حرفه و ماموریت.

به عبارت دیگر نقطه اشتراک چیزهایی که دوست دارید آنچه که در آن  مهارت دارید کارهایی که برای آنها به شما دستمزد پرداخت می شود و آنچه که جهان به آن نیاز دارد ایکیگای را تشکیل می دهد

ایکیگای در صورتی کامل است که هدف شخص در جهت خدمت به جامعه باشد.