بهترین کتاب برای مطالعه چیست؟

یک سوال گنگ. من سالها در کتابفروشی ها مشغول به فعالیت بوده ام.از این سوالات بسیار است مثل؛ چه کتابهایی زندگی مان را دگرگون خواهد کرد؟ یا اینکه بهترین کتابی که خوانده ام چه کتابی بوده است؟ یا اینکه چه کتابهایی را باید تا قبل از سی سالگی خواند یا حتی قبل از 18 سالگی. پاسخ به این سوالات دشوار است اما در نهایت به یک جمله ختم می شود.« به من یک کتاب معرفی کن». من اینجا یک سری کتاب که می شود باآنها زندگی کرد را خدمتتان معرفی میکنم کتاب های آموزنده با متنی روان که احتمالا شما هم به آن علاقه مند شوید. امیدوارم از مطالعه آنها حس خوبی بگیرید و باز هم به دیگران معرفی کنید.

در ابتدا یک سری رمان کلاسیک خدمتتون معرفی می کنم.

1-غرور و تعصب- اثر جین آستین

اگر به دنبال یک رمان عاشقانه کلاسیک هستید قطعا جزو بهترین گزینه هاست. این رمان عشق میان الیزابت بنت و دارسی را روایت می کند.اینکه عشق چگونه آدمها راتغییر می دهد.مشکلاتی که الیزابت به عنوان یک زن در جامعه داشته  را روایت می کند و اینکه او چگونه با آنها مبارزه می کند. خلاصه اینکه کتابی ست که قبل از مرگ باید بخوانید.

2- صد سال تنهایی- اثر گابریل گارسیا مارکز

این کتاب قطعا جزو همه لیست های(50 کتاب برتر قرن، کتابهای پرفروش سایت آمازون، کتابهایی که قبل از مرگ باید بخوانید،کتاب های حال خوب کن و...) هست. موضوع اصلی این رمان در مورد خانواده  بوئندیا است که در مورد شش نسل این خانواده صحبت شده است و داستان های جالبی از آنها را روایت می کند.

3- بلندی های بادگیر- اثر امیلی برونته

 جزو رمان های عاشقانه انگلیسی مشهور است و شاید عاشقانه ترین رمان تاریخ هم باشد. عشق بین  هیث کلیف و کتی را روایت می کند. چگونه این عشق بعد از مرگ کتی ادامه پیدا می کند. بلندی های بادگیر نام عمارتی ست که داستان در آن اتفاق می افتد. البته این نکته را باید بگویم که این کتاب پایان تلخی دارد.

4- ناتوردشت -اثر جی.دی سلینجر

کتاب در مورد نوجوانی ست که میلی به زندگی ندارد و درگیر مشکلات دوران بلوغ است ناتور دشت یعنی نگهبان. نوجوان قصه کتاب خود را ناتور دشت کودکانی می بیند که ممکن است از لبه پرتگاه دشتی پایین بیافتند.

5- کشتن مرغ مقلد- اثر هارپلی

کتاب در مورد تبعیض نژاد است و تفاوت بین افراد به دلایل گوناگون را عنوان می کند. داستان مرد سیاه پوستی را روایت می کند که به دلیل سیاه پوست بودن مجرم شناخته می شود. این کتاب هم جزو کتابهایی  که قبل از مرگ باید خوانده شود، هست.

در اینجا آثاری را به شما معرفی می کنم که فیلم یا انیمه از داستان اصلی آنها ساخته شده است

1-سالار مگس ها -اثرویلیام گلدینگ

این کتاب جایزه نوبل را به نویسنده داده است و نشان می دهد که شیطان عامل خارجی نیست و در حقیقت خود ماست. هواپیمای گروهی از دانش آموزان در جزیره ای سقوط می کند و آنها برای زنده ماندن باید تلاش کنند. کتاب جذابی که شمارا تا آخرین صفحه دنبال خود می کشاند.

2-زنان کوچک- اثر لوییزامی الکات

این کتاب درمورد خانواده ای ست که وضع مالی خوبی دارد اما بخاطر جنگ و رفتن پدر خانواده به نبرد، وضع مالی آنها تغییر می کند. احتمالا کارتونی که از روی این کتاب ساخته شده را همگی دیده ایم. این خانواده چهار دختر به نام های مگ(مارگارت)، جو(جوزفین)، بت (الیزابت) و ایمی دارد و در طول داستان با شخصیت های هرکدام آشنا می شویم.

3-آرزوهای بزرگ -اثر چارلز دیکنز

کتاب درمورد پیپ هفت ساله ای ست که فقیر است و اولین باری که عاشق استلا می شود را روایت می کند اما بخاطر فقر استلا به او توجهی نمی کند. به یکباره استلا ثروتمند می شود و داستان تا سی و سه سالگی او پیش می رود. هسته اصلی داستان اینست که دنبال تغییر خودتان برای کسی نباشید چون در نهایت باعث ناراحتی شما می شود.


1984-4 اثر جورج اورول- کتاب داستان سه کشور خیالی را روایت می کند که همه ابعاد خصوصی انسان ها را زیر نظر دارند و کسی بدون اجازه حکومت مرکزی قادر به انجام کاری نیست. این کتاب بشدت برای مطالعه توصیه می شود.

5- ربه کا- اثر دافنه دوموریه

این رمان یک داستان عاشقانه با چاشنی حسادت زنانه است. شوهرداستان در مورد زیبایی و خوب بودن همسر اولش یعنی ربه کا به قدری صحبت می کندکه همسر دوم تصمیم می گیرد در مورد ربه کا تحقیق کند و به حقایق تلخ و ترسناکی می رسد.

اینجا کتابهایی را به شما معرفی می کنم که اگر هیچ کتابی نخوانید لطفا این کتاب ها را بخوانید.

1-محاکمه- اثر فرانتس کافکا

یک کتاب روانشناسی ست که هم متهم و هم شما که خواننده هستید گناه متهم را نمی دانید و بیانگر فساد های زمان کافکا هست. این رمان ارزشمند پس از مرگ کافکا چاپ شده و حتی فصل اخر آن را هم دوست صمیمی اش نوشته است.

2- دایی جان ناپلئون- اثر ایرج پاکزاد

این کتاب قطعا جزو 5 اثر برتر ایرانی ست و کمتر کسی ست که اسم آن را نشنیده باشد. کتابی در ژانر اجتماعی  و با دیالوگ معروف«کار کار انگلیسی هاست». کتاب رفتار های دهه چهل ایرانیان را با زبان طنز تصویر سازی کرده است. و از عشق سعید به دختر دایی اش لیلی صحبت می کند.

3-سه گانه ارباب حلقه ها- اثر جی آر تالکین

کتابی در ژانر فانتزی که طرفداران خاص خودش را دارد و درواقع کتاب پایه گذار ژانر فانتزی ست. اگر به دنیای خیالی و داستان های ماورایی علاقه دارید خواندن این کتاب خالی از لطف نیست.

4- اتحادیه ابلهان -اثر جان کندی تول

کتاب درمورد پسر چاق و تنبلی به نام ایگینش است که با مادرش در محله ای فقیر زندگی میکند و متخصص فرهنگ و هنر قرون وسطاست. او از جامعه خود بیزاراست، سعی می کند مانند افراد قرون وسطا رفتار کند و حرف بزند. خود نویسنده پس از اتمام کتاب خودکشی می کند و مادرش پس از 9 سال کتاب را تمام و به چاپ می رساند.

5-آلیس در سرزمین عجایب-اثرلوئیس کارول

رمانی که مختص ادبیات نوجوانان است و درمورد دختری به اسم آلیس است که ناگهان خود را در دنیای کتاب و خیال می بیند. اگر به خیال پردازی علاقه دارید کتاب خوبی را انتخاب کردید

در ادامه شما را با کتابهایی آشنا می کنم که فیلم هایی از آنها ساخته شده است و بسیار در هر دو زمینه مطرح شدند.

1-آنا کارنینا- اثر لئو تولستوی

آنا کارنینا داستانی را روایت می کند که در مورد طبقه اشراف خانواده های روسی قرن 18 هست اما شخصیت های آن را امروزه هم می توانیم ببینیم. این کتاب از شاهکار های ادبیات کلاسیک روسیه است.

2-شازده کوچولو-اثر آنتوان دوسنت اگزوپری

این کتاب رکورد بیشترین خواننده و بیشترین ترجمه را در دنیا دارد. یک اثر فلسفی که به ساده ترین شکل ممکن در مورد عشق، هستی و دوست داشتن صحبت می کند.

3-کلیدر- اثر محمود دولت آبادی

کتاب شخصیت مارال را روایت می کند که برای نجات همسر و پدرش از زندان هست. کتاب جمله اثر بخشی دارد که  خدمتتان روایت می کنم:که «جنگ و صلح کی از هم جدا بوده اند؟ زبان را برای صلح در دهان داریم و تفنگ را برای جنگ در دستها. رسم مردی همین است.»

4- موبی دیک- اثر هرمان ملویل

در این کتاب با کاپیتان ایهب همراه می شویم که به دنبال انتقام از نهنگ سفید است. او جان همه هرا به خطر می اندازد تا به هدفش برسد.

5-تالار گرگ -اثر هیلاری منتل

کتاب در مورد فضای سلطنتی انگلستان است و ژانر تاریخی به همراه ماجرا جویی دارد.

در آخر کتاب های که فارغ از هر گرایش و سلیقه ای انتخاب خودم هست را به شما پیشنهاد می دهم

1-گتسبی بزرگ- اثر اف.اسکات فیتز جرالد

یک رمان اجتماعی عاشقانه که در مورد عشقی قدیمی صحبت می کند و پس از سالها که مرد داستان تبدیل به فردی ثروتمند شده، مجدد سرباز می کند و داستان هایی حول آنها شکل می گیرد.

2-بابا لنگ دراز- اثر جیم وبستر

درست است که احتمالا همگی کارتن آن را دیده ایم اما خواندن این کتاب بسیار لذت بخش است.

3-مردی به نام اوه- اثر فردریک بکمن

داستان پیرمرد عبوسی که همسرش را از دست داده و از کارش هم به دلیل بدخلقی اخراج می شود. یک زوج ایرانی به همسایگی او می آیند و داستان روند تازه ای به خود می گیرد.

4-عقاید یک دلقک- اثر هاینریش بل

داستان شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آلمان را بعد از رفتن هیتلر روایت می کند. در جایی از کتاب می خوانیم؛«کسی که گرسنه شود و از خوردن غذا لذت ببرد، هنوز از دست نرفته است.»

5-بینوایان- اثر ویکتور هوگو

یکی از تاثیر گذارترین آثار کلاسیک جهان است که قهرمان اصلی داستان ژال والژان است. مردی که برای سیر کردن شکمش تصمیم به دزدی می گیرد و این شروع ماجراست.

6-راز داوینچی- اثر دن براون

داستان با مرگ رابرت لنگدان استاد نماد شناسی و تاریخ شروع می شود اما به جاهای رمز آلودی می رسد. به قول خود کتاب؛«اگر بمیرم، حقیقت از دست می رود...باید این راز را به کسی بسپارم.»

7-خوشه های خشم -اثر جان اشتاین بک

داستان در مورد سفر اجباری یک خانواده از روستا به شهر است. در این کتاب شما با دوران سیاه آمریکا آشنا خواهید شد.

8-بوف کور- اثر صادق هدایت

یک رمان در مورد انسان و درون انسان است. در مورد خیر و شر صحبت می کند. کتابی که ارزش خواندن را دارد.

9- سمفونی مردگان- اثر عباس معروفی

یک رمان فلسفی با پایان تلخ که از زبان چند راوی ارائه می شود

10-پیرمرد و دریا -اثر ارنست همینگوی

این رمان شرح تلاش های یک ماهیگیر برای گرفتن یک نیزه ماهی بزرگ است حتی پیرمرد برای شکار این ماهی تصمیم می گیرد به جنگ مرگ برود.

11-قصه های مجید- اثر هوشنگ مرادی کرمانی

کتاب درمورد نوجوانی به نام مجید و دغدغه های روز مره اش هست. احتمالا یک قسمت از سریال زیبای قصه های مجید را دیده اید.

12-شوهر آهو خانم- اثر علی محمد افغانی

این رمان در مورد یک مرد چند همسره است و زندگی آنها را  روایت می کند. اشاراتی هم به وضعیت بد زنان ایران و تاریخ ایران هم دارد.

13-بادبادک باز- اثر خالد حسینی

داستان از زبان شخصیتی به نام امیرکه اهل افغانستان است روایت می شود که بدلیل مشکلاتی مجبور به مهاجرت به آمریکا شده است. روایت زندگی امیر شاکله داستان است.

14-سری هری پاتر -اثر جی کی رولینگ

یک رمان فانتزی که شما را وارد دنیای خیالی می کند. دنیایی را روایت می کند که به موازات دنیای غیر جادویی ما به همراه کلی جادو پیش می رود.

امیدوارم از مطالعه این متن لذت برده باشید و کمکی به شما برای انتخاب کتاب کرده باشم.

از وقتی که گذاشتید سپاسگزارم.