هنر خوب زندگی کردن -نویسنده رولف دوبلی –دسته :موفقیت

در کتاب هنر خوب زندگی ،با 52 میان برذهنی آشنا می شوید تا با کمک آنها تصمیمات بهتر وهوشمندانه تری بگیرید شناخت این ابزارها شاید نتواند یک زندگی خوب رابرایتان تضمین کند اما مسیرتان را برای رسیدن به آن هموارترمی کند.

هنر خوب زندگی کردن مجموعه ی از روش های عملی و کاربردی است که با تأکید نویسنده حاصل سال ها تحقیق و گردآوری مطالب گوناگون درحوزه روانشناسی، فلسفه، علوم اقتصاد، ریاضی وتجارت است.

چکیده ی مطالعات دوبلی دراین گستره کتابی است که پیش روی شماست.

1-حسابداری ذهنی

چطور باخت را به برد تبدیل کنیم

داشتن یک زندگی خوب، تا حد زیادی به تفسیری سازنده از وقایع بستگی دارد.من همیشه در ذهنم 50درصد به قیمت های رستوران ها وفروشگاه ها اضافه می کنم اگرمالیات بردرآمد را در نظر بگیریم این جفت کفش یا آن خوراک ماهی حلوا در حقیقت این مقداربرای من آب خورد اگر یک لیوان نوشیدنی ده دلارخرج روی دستم بگذارد لازم است که 15 دلار درآمد داشته باشم تا بتوانم آن را بخرم.

این یک نمونه مفید ازحسابداری ذهنی است چون به من کمک می کند مخارجم را مدیریت کنم .

من ترجیح می دهم که هزینه ی هتل ها را از قبل پرداخت کنم. به این ترتیب روبه رو شدن با صورت حساب در روز پایانی سفر.آخرهفته ی عاشقانه ام را در پاریس خراب نخواهد کرد.

آیا از صف صندوق سوپر مارکت، انتظار درمطب دندان پزشکی و گیر کردن پشت ترافیک در بزرگراه ها متنفرید؟ فشار خون تان درعرض چند ثانیه به 15 می رسد و هرمون های استرس تان دیوانه وار ترشح می شوند اما به جای به هم ریختن در نظر داشته باشید:اگر این تلاطم بیهوده روح و جسم تان را نخورد یک سال بیشترعمر خواهید کرد. این یک سالِ اضافه، بااختلاف تمام زمان هایی که درصف ها گذرانده اید جبران خواهد کرد. نتیجه؟نمی توانید جلو هدر رفتن پول و زمان را بگیرید، اما می توانید تعبیر جدیدی از آن داشته باشید. جعبه ی ترفند های حسابداری ذهنی تان را باز کنید وبه چشم خودتان ببینید: هرچه در جا خالی دادن از مغالطه ها کارکشته تر باشید به کار بردن عامدانه ی آنها برایتان جالبتر خواهد شد به یاد داشته باشید این به نفع خودتان است.

2-هنر ظریف اصلاح

چرا تنظیمات ابتدایی را دسته بالا می گیریم

درپروازی ازلندن به نیویورک  نشسته اید به نظرشما هواپیما در چند درصد زمان پرواز در مسیراز پیش تعیین شده حرکت می کند؟نود درصد؟ هشتاد درصد؟ هفتاد درصد ؟پاسخ صحیح صفر است.وقتی که کنار پنجره نشسته اید و به بال هواپیما خیره شده اید، می توانید پره های کوچکی را که روی آن قرار دارد ببینید. وظیفه ی این پره ها این است که مسیر پرواز را مدام تنظیم کنند سیستم خلبان خودکار درهر ثانیه هزاران بار اختلاف موقعیت  فعلی هواپیما را با موقعیتی که باید در آن باشد محاسبه کرده و دستور های اصلاحی  مورد نیاز را صادر می کند

-افرادی که توان اصلاح زود هنگام خودشان را دارند نسبت به کسانی که مدت ها وقت صرف پیدا کردن یک نقطه شروع ابتدایی بی نقص می کنند و سپس امیدوارند که برنامه شان به نتیجه برسد، مزیت دارند چیزی به عنوان آموزش ایده آل وجود ندارد.

حقیقت این است که شما با یک تنظیم ابتدایی شروع می کنید و بعد ازآن باید آنرا اصلاح کنید هر چه دنیا پیچیده تر باشد.نقطه ی شروع شما کم اهمیت تر می شود.

 1. انعطاف پذیری به عنوان یک ترفند
 2. تفکرجعبه سیاهی
 3. اثر معکوس چرا چیزهایی که قرار است برای ما زمان بخرند معمولا وقتمان را تلف می کنند؟
 4. هنر خوب زندگی کردن   ...................و تا 52 میان برذهنی است.

جملات انگیزشی هنر خوب زندگی کردن

 • نیازی به گفتن ندارد که پول خوشبختی نمی آورد من هم با قاطعیت توصیه می کنم که بخاطرتفاوت های جزئی در قیمت ها پریشان نشوید 

اینکه یک نوشیدنی دو دلاری گران تر یا ارزان تر معمول باشد هیچ واکنش احساسی ای در من ایجاد نمی کند ترجیح می دهم انرژی ام را پس انداز کنم تا پولم را.

 • اشکالی نداردهرازگاهی اشتباه هم بکنید نکته ی کلیدی این است که کشف کنید چرا چنین اتفاقی رخ داده وبه شکل ریشه ای با موضوع برخورد کنید.
 • هیچکس قادر نیست آنچه را که درافکارشماست و درقلب شما می گذرد شما می گذرد متوقف کند هیچ نیرویی نمی تواند جلو جریان زنده درونی شما را بگیرد جریان روشن و پویایی که به شما انگیزه و توان زیستن می بخشد.


 • اگر واقع بینانه به خودتان نگاه کنید شانس به مراتب بیشتری دارید که به خودی که دوستش تبدیل شوید.
 • چیزهایی که نمی توان از شما گرفت افکارتان هستند ابزار های ذهنی تان و اینکه چطور بد شانسی ها، شکست ها وناکامی ها را تعبیر می کنید می توانید به ین فضا قلعه ذهنی بگویید آزادی ای که هیچ وقت از شما سلب نخواهد شد.

جملات کوتاه رولف دوبلی 

همان طور که هزینه کردن روی یک اثر تقلبی پیکاسوغیر هوشمندانه است سرمایه گزاری چه از نظرمادی چه از نظر زمانی روی افرادی که واقعی نیستند هم عاقلانه نیست.

محتوای کتاب

متواضع باشید زندگیتان چندین وچند درجه تغییرخواهد کرد خود برتر بینی آنقدرساده است که هرکسی ازپس انجامش برمی آید تواضع از طرف دیگرشاید دشوار باشد اما دست کم با واقعیت سازگاری بیشتری دارد.


 جملات رولف روبلی 

مهارت هایی که واقعا دارید تقویت کنید نه استعداد های خیالی تان را. خوشبختانه معمولا مهارت هایی که در آن استادیم همان هایی هستند که از انجام شان لذت هم می بریم.

جملات کتاب 

بخش مهمی از یک زندگی خوب، بیشترازاین که در گروتلاش برای رسیدن به سعادت مطلق باشد به دوری جستن ازحماقت، بی فکری و گرایش های عامه پسند است آنچه زندگی را غنی تر می کند چیزهایی نیستند که به آن اضافه می کنید بلکه چیزهایی هستند که از آن حذف می کنید.

(خودتان را در یک کشوردیگردرنظربگیرید با یک وزارت خارجه و یک وزیرامور خارجه)

 • خوشبختی چیزی است که دراختیارشماست ولی موفقیت را باید به دست بیاورید یا حداقل ما این گونه فکرمی کنیم.
 • افرادی که توان اصلاح زود هنگام خودشان را دارند نسبت به افرادی که مدت ها وقت صرف پیدا کردن یک نقطه شروع ابتدایی بی نقص می کنند وسپس امیدوارند که برنامه شان به نتیجه برد مزیت دارند.
 • بگذارید تعریف کاملا متفاوتی از موفقیت به شما ارائه دهیم تعریفی که دست کم دوهزارسال قدمت دارد 

موفقیت، بر اساس تعریف خود نه به میزان منزلت واعتباری که جامعه به فرد می دهد وابسته است ونه به قرارگرفتن در فهرست های مبتذل. تعریفش این است ( موفقیت حقیقی موفقیت درونی است همین)