معرفی کتابهای پر فروش درزمینه خودشناسی

انسان تا زمانی که شخصیت خود را نشناسد همواره با مشکلی بزرگ روبرو است که تمام آنها را به شکل مشکلات بیرونی تحمیلی می بیند که در نهایت منجر به آسیب و شکست فرد خواهد شد، در حالی که رشته حل مشکل در خود اوست.

‍‌هر فرد این نقاط ضعف و مشکلات روانی منحصر به خودش را دارد، حالا که خلاقیت و مهارت هر فرد هم نقطه مقابل این است.

تقابل این دو حالت و شناخت آنها تنها در گرو خود شناسی است. پیدا کردن مهارت خودشناسی خود راهی طولانی ست که احتمالاً از طریق خواندن کتاب‌های زیر آسان می شود.

  1. نمی گذارم کسی اعصابم را به هم بریزد- آلبرت آلیس و آرتور لانگ در کتاب خود روش هایی را برای درمان پرخاشگری و کنترل عصبانیت ارائه می کنند و راهکارهایی برای رفع آنها برای ایجاد شرایط بهتر زندگی ارائه می دهند. همه کسانی که در زندگی ما هستند نقشی ایفا می کنند و رفتار و گفتارشان ممکن است در اعصاب ما تاثیر زیادی بگذارد مطالعه این کتاب روشهایی برای کاهش تاثیر گذاری های منفی این افراد ارائه می کند.
  2. خود شناسی با روش یونگ- آقای یونگ در این کتاب با روش ابداعی خود، تکنیک هایی برای شناخت خود درونی تان ارائه می کند. ویژگی شخصیت های برون گرا و درون گرا را ارائه می کند تا شما هم بتوانید تصمیم بگیرید جز کدام دسته هستید.
  3. کیمیاگر- این کتاب به قلم پائولو کوئیلو نوشته شده و داستان پسر چوپانی را بیان می کند که برای ساخت یک دنیای بهتر گله خود را رها می کند و سفری پرماجرا را شروع میکند. کتابی الهام بخش که با خواندن آن احتمالا به جزییاتی از درون خودتان پی میبرید.
  4. خودت باش دختر- بهترین کتاب برای افزایش اعتماد به نفس و ایجاد پیامهای مثبت و امیدبخش به دختران است. مجموعه ای از داستانهای خنده دار، غم انگیز و عجیب که همگی یک چیز را بیان می کنند و آن متکی بودن آدمی به خود اوست. خودمان اولین کسی هستیم که باید بپذیریم تغییر را ایجاد کنیم و همه کارهای ما فقط و فقط وظیفه خود ماست.
  5. تخت خوابت را مرتب کن- این کتاب 10 فصلی، داستان ژنرال بازنشسته ای است که در هر فصل اصول تربیتی یگان خودش را بیان می کند. با خواندن این کتاب می فهمید که اتفاقات کوچک چقدر تاثیرات بزرگ بر زندگی ما میگذارد و هرکار کم اهمیتی مثل مرتب کردن تخت خواب چقدر باعث افزایش حس رضایت مندی درونی ما میشود.
  6. خودت را به فنا نده- همه ما استرس را تجربه کرده ایم، جملاتی مثل اینکه تو به درد هیچ کاری نمیخوری شنیده ایم، حال آیا باید واقعا تسلیم این ها شویم یا  با خودشناسی راههای مقابله با آن را پیدا کنیم. برای مقابله با استرس خواندن این کتاب تا حدودی کمکتان میکند و گزینه خوبی است.

کتابهای معرفی شده درباره اصول شناخت شخصیت شماست اما بدلیل پیچیده بودن این علم تضمینی برای ارائه راهکار نیست. مطالعه این کتاب ها ممکن است سوالات شما را پاسخ دهد اما از طرفی ممکن است سوالات بی شمار زیاد دیگری را در ذهنتان ایجاد کند. برای شناخت شخصیت خود مهارت ها و استعداد های خود را بشناسید، علایق خود را بفهمید و در کنارش این کتابها را هم مطالعه کنید.