صالحان

(دیدگاه {{model.count}} کاربر)
تعداد
نوع
ویژگی‌های محصول
  • خلاصه کتاب: «استپان: بمب اول رو کی می‌اندازه؟ کالیایف: من...
  • مشخصات: موضوع:نمایشنامه نویسنده:آلبر کامو مترجم:خشایار دیهیمی ناشر:ماهی تعداد صفحه:106
33,000 تومان
آماده ارسال ناموجود
  • {{value}}
کمی صبر کنید...

«صالحن» یا «عادل‌ها» یا «راستان» نمایشنامه‌ای اثر آبر کامو، نویسنده توانای فرانسوی است. عنوان اثر برگرفته از یک روایت عبری است. طبق این روایت، در هر نسل ۳۶ نفر متولد می‌شوند که بار رنج جهان را به دوش می‌کشند تا جهان را از پلیدی‌ها مصون و محفوظ بدارند و جان خود را هم در این راه فدا می‌کنند. اینان را در زبان فرانسوی Les Justes و در انگلیسی The Just یا Just Men می‌نامند. در فارسی، کلیمیان اینان را «صُلَحا» یا «صالحان» می‌خواندند. در فوریهٔ ۱۹۰۵، در مسکو، گروهی از تروریست‌ها که شاخه‌ای از حزب سوسیالیست انقلابی بودند دست به تلاشی سازمان‌یافته برای سوءقصد به جان ولیکی کنیاز سرگئی، عموی تزار، زدند. این تلاش، و شرایط غیرمعمولی که منجر به این سوءقصد شد و در پی سوءقصد پیش آمد، موضوع نمایش‌نامهٔ صالحان است.

خلاصه کتاب
«استپان: بمب اول رو کی می‌اندازه؟ کالیایف: من. وُینوف هم دومی رو می‌اندازه. استپان: تو؟ کالیایف: به نظرت عجیبه؟ خاطرت از من جمع نیست؟ استپان: باید تجربه داشت. کالیایف: تجربه؟ خودت خوب می‌دونی که آدم فقط یه بار بمب رو می‌اندازه و بعدش... هیچ‌کس تا حالا دو بار بمب ننداخته. استپان: آدم دستش نباید بلرزه. کالیایف: (دستهایش را نشان می‌دهد) نیگا کن. فکر می‌کنی این دستها بلرزن؟ (استپان رویش را برمی‌گرداند) این دستها هیچ‌وقت نمی‌لرزن. چی فکر کردی؟ اون جلاد جلوِ چشمم باشه و بعد دستم یا دلم بلرزه؟ اصلا فکرش رو هم می‌تونی بکنی؟ تازه، اگه دستم بلرزه، یه راه مطمئن دیگه برای کشتن کنیاز بلدم. آننکوف: چه راهی؟ کالیایف: خودم رو می‌اندازم زیر پای اسبها. (استپان شانه‌ای بالا می‌اندازد و می‌رود آن پشت می‌نشیند) آننکوف: نه، لازم نکرده. باید دربری. سازمان به تو احتیاج داره. باید به فکر جونت باشی.» کامو به گفته خودش در این اثر کوشیده تا آنچه را واقعا رخ داده به تصویر بکشد. او حتی اسم واقعی قهرمان نمایش‌نامه، کالیایف، را تغییر نداده‌ است و دلیل این کار را حس احترام و تحسین نسبت به مردان و زنانی عنوان کرده که در جریان نکوهیدنی‌ترین اعمال، باز قادر نبودند دل و قلبشان را نادیده بگیرند.
مشخصات
موضوع:نمایشنامه
نویسنده:آلبر کامو
مترجم:خشایار دیهیمی
ناشر:ماهی
تعداد صفحه:106

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...