زیبا شناسی چیست؟

هنر و زیباشناسی

(دیدگاه {{model.count}} کاربر)
تعداد
نوع
ویژگی‌های محصول
  • خلاصه کتاب: هنر در حوزه‌ زيباشناسی، درست مانند حوزه‌ فلسفه، بي... زيباشناسی در قرن هجدهم رشته‌ای تازه‌ تأسيس بود و ظ...
  • مشخصات: موضوع:پژوهش و تاریخ هنر نویسنده:مارک ژیمنز مترجم:محمد رضا ابوالقاسمی ناشر:ماهی تعداد صفحه:392
100,000 تومان
آماده ارسال ناموجود
  • {{value}}
کمی صبر کنید...

کتاب زیباشناسی چیست؟ نوشته مارک ژیمنز است که با ترجمه محمدرضا ابوالقاسمی منتشر شده است. کتاب زیباشناسی چیست؟ را نشر ماهی منتشر کرده است، این کتاب بحث خود را از پیدایش فلسفه‌ هنر و زیباشناسی در یونان باستان آغاز می‌کند و تحولات زیبایی شناسی را در قرون متمادی و از نظر فیلسوفان متعدد، از جمله افلاطون، ارسطو، کانت، هگل، نیچه، مارکس، لوکاچ، هابرماس و دیگران نشان می‌دهد.

خلاصه کتاب
هنر در حوزه‌ زيباشناسی، درست مانند حوزه‌ فلسفه، بيش از آن‌كه راه‌حل در اختيار بگذارد پرسش‌هايی بسيار مهم مطرح می‌كند. انگيزه‌ زيباشناسی معاصر برای يافتن راه‌حل مناسبِ مسائلِ روز هرچه كه باشد، زيباشناسی چاره‌ای ندارد جز آن‌كه پيوسته خاستگاه فلسفی‌اش را به ياد بياورد و این کتاب سعی در بازشناسی ریشه فلسفی زیبایی‌شناسی دارد.
زيباشناسی در قرن هجدهم رشته‌ای تازه‌ تأسيس بود و ظهور زيباشناسی رويداد بسيار مهمی در تاريخ تفكر غرب است بدين معنا كه از آن تاريخ به بعد نه‌تنها فيلسوفان بلكه هنرمندان، هنردوستان، داوران هنری ــ نامی كه در آن زمان به منتقدان هنر اطلاق می‌شد ــ و عامه‌ مردم كه به‌واسطه‌ برگزاری نخستين نمايشگاه‌های نقاشی و مجسمه‌سازی وارد ميدان شده بودند، همگی نظامی از بينش‌ها، مفاهيم و طبقه‌بندی‌های مختلف را در اختيار داشتند و می‌توانستند به آن‌ها ارجاع دهند و برمبنای آن‌ها عمل كنند. اين نظام، يک فضای نظری و يک پايگاه حقيقی معرفت‌شناختی را شكل می‌داد و كسانی كه می‌خواستند درباره‌ زيباشناسی بحث كنند می‌توانستند درون آن به گفت‌وگو بپردازند، حرف‌های يكديگر را بفهمند و البته با همديگر مخالفت بورزند.
مشخصات
موضوع:پژوهش و تاریخ هنر
نویسنده:مارک ژیمنز
مترجم:محمد رضا ابوالقاسمی
ناشر:ماهی
تعداد صفحه:392

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...