مکتب دیکتاتورها

(دیدگاه {{model.count}} کاربر)
تعداد
نوع
ویژگی‌های محصول
  • خلاصه کتاب: دو مرد امریکایی مشکوک و عجیب به نام پروفسور پیکاپ...
  • مشخصات: موضوع:جامعه شناسی نویسنده:اینیاتسیوسیلونه‏ مترجم:مهدی‏ سحابی ناشر:ماهی تعداد صفحه:254
130,000 تومان
آماده ارسال ناموجود
  • {{value}}
کمی صبر کنید...

«مکتب دیکتاتورها» کتابی نوشته اینیاتسیو سیلونه، نویسنده و فعال سیاسی ایتالیایی‌ است. «مکتب دیکتاتورها» اولین بار در ۱۹۳۸ به زبان آلمانی و در زوریخ منتشر شد. این کتاب بیست و چهار سال بعد، یعنی در سال ۱۹۶۲، برای اولین بار به زبان ایتالیایی در این کشور منتشر شد و مانند آثار پیشین سیلونه توسط خود او مورد تجدیدنظر کلی قرار گرفت.

خلاصه کتاب
دو مرد امریکایی مشکوک و عجیب به نام پروفسور پیکاپ و آقای دبلیو در روزهای آخر قبل از جنگ جهانی دوم به اروپا می‌روند. پیشگویان سوئیسی وقوع جنگ را نامحتمل دانسته‌اند. این دو مسافر امریکایی در شهرهای مختلف اروپا گشت می‌زنند، و با شخصیت‌هایی که مستقیم و غیرمستقیم با رژیم‌های دیکتاتور در تماس‌اند دیدار می کنند. آنها کتاب‌های زیادی درباره دیکتاتوری می‌خرند و یادگارهایی در رابطه با تاریخ دیکتاتوری جمع می‌کنند. هدف آنها این است که به امریکا بروند و یک حکومت دیکتاتوری تشکیل دهند. یکی در مقام دیکتاتور بزرگ و دیگری مشاور او. آنها در این سیر و سفر با یک تبعیدی سیاسی ایتالیایی به اسم تومازوی دیدار می‌کنند که در حال نوشتن کتابی در زمینهٔ «هنر فریفتن دیگران» است. کتابی که به گفتهٔ خود او به درد کسانی می‌خورد که فریب می‌خورند، زیرا فریب‌دهندگان نیازی به کتاب او ندارند و این هنر را بهتر از او می‌دانند. سیلونه در این اثر با طنزی تلخ شخصیت دلقک‌وار این دو مرد را ترسیم می‌کند اما مسئله‌ای که در سطرسطر کتاب عنوان می‌شود به‌شدت دقیق و موشکافانه است و جایی برای خنده و سرگرمی باقی نمی‌گذارد. در کل کتاب و دیالوگ‌های سه‌نفره شخصیت‌ها تومازوی است که رشته سخن را در دست دارد و انگار او نماینده خود نویسنده است. درواقع سیلونه در لباس تومازوی تبعیدی تجربیات خود از مبارزه بر ضد دیکتاتوری را بازگو می‌کند و خواننده را وامی‌دارد تا بر جزییات گفته‌های او تأمل کند، به دلیل همین تجربهٔ طولانی و از نزدیک لمس‌شده، بیان سیلونه هرگز حالت بی‌تفاوت و یک‌بعدی تحلیل‌ها و نظریه‌پردازی‌های یک روشنفکر دور از صحنهٔ عملی مبارزه را به خود نمی‌گیرد. از این منظر می‌توان گفت که «مکتب دیکتاتورها» یک نوشتهٔ تئوریک نیست، بلکه می‌شود به جرئت آن را بیانیه یا «خطابه»‌ای دانست که بر تجربه‌ای شخصی و نظریه‌ای متکی است که در عمل محک‌خورده است.
مشخصات
موضوع:جامعه شناسی
نویسنده:اینیاتسیوسیلونه‏
مترجم:مهدی‏ سحابی
ناشر:ماهی
تعداد صفحه:254

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...