حمام ها و آدم ها

(دیدگاه {{model.count}} کاربر)
تعداد
نوع
ویژگی‌های محصول
  • خلاصه کتاب: داستان‌های زوشّنکو در این کتاب خیلی ساده و روان و...
  • مشخصات: موضوع:داستان و رمان نویسنده:میخاییل زوشنکو مترجم:آبتین گلکار ناشر:ماهی تعداد صفحه:224
75,000 تومان
آماده ارسال ناموجود
  • {{value}}
کمی صبر کنید...

«حمام‌ها و آدم‌ها» مجموعه داستانی از میخاییل زوشّنکو، نویسنده روس است که قبلا با نام «طالع نحس» منتشر شده بود. اما به دلیل این که تصور نشود محتوای کتاب مرتبط با فیلم مشهور «طالع نحس» است، مترجم نام یکی دیگر از داستان‌های کتاب یعنی «حمام‌ها و آدم‌ها» را برآن گذاشته است. داستان‌های این کتاب از دو مجموعه داستان دیگر نویسنده به نام‌های «هردمبیل» و «داستان‌های جناب آقای نازار ایلیچ سینِبریوخوف» انتخاب شده‌اند. زوشّنکو نویسنده نوآور و کمتر شناخته شده روسیه است. مدت‌ها او را یک نویسنده طنزپرداز می‌دانستند و آثارش در نشریات فکاهی چاپ می‌شد و به همین دلیل محبوب بود.

خلاصه کتاب
داستان‌های زوشّنکو در این کتاب خیلی ساده و روان و خودمانی هستند و درباره آدم‌های عادی و معمولی. قهرمان داستان‌های او نه کارگرِ پیشرو است و نه دهقانی فقیر و آگاه که توانایی‌های خود را در مبارزه برای انقلاب یا تجدیدساختمان جهان به ظهور می‌رساند. قهرمان داستان‌های زوشّنکو آدمی است کاملا معمولی و «متوسط». او از سیاست سردرنمی‌آورد و برای آرمان‌های والا مبارزه نمی‌کند، او تمام مفاهیم عقیدتی و انتزاعی را در تقابل با چیزهایی قرار می‌دهد که در نظرش مهم‌ترین و حیاتی‌ترین مسائل هستند مثل ایستادگی بر سر منافع شخصی و حل مشکلات روزمرهٔ خویش، زبان راوی برپایهٔ زبان محاوره‌ای شکل می‌گیرد. او حوادث را مطابق برداشت خود از آن‌ها حکایت می‌کند و گاه حتی به نقش‌بازی‌کردن می‌پردازد و در حکایت خود جای چند نفر صحبت می‌کند. زوشّنکو در داستان‌هایش نشان می‌دهد که انسان موجود پیچیده‌ای است و و طبیعت تکامل‌یافته‌ای ندارد. شخصیت هرکس همیشه دارای «جنبه‌های تیره» ای نیز هست که در پرخاش‌جویی، حسابگری، بی‌اعتمادی به اطرافیان و... نمود می‌یابد. در دوره‌های سراسر حادثه و دگرگونی، که انرژی درونی عظیم جامعه آزاد می‌شود، انسان در بسیاری از اوقات به سوی بروز علنی این خصوصیات سوق داده می‌شود. زوشّنکو این بینش غم‌انگیز خود را در برابر ادبیاتی قرار می‌داد که به سوی آرمانی‌نمایاندن انسان گرایش داشت. بنا به خاطرات معاصران، او آثار خود را بیش‌تر غم‌انگیز می‌دانست تا خنده‌آور، و درمجموع انسان اندوهگین و توداری بود.
مشخصات
موضوع:داستان و رمان
نویسنده:میخاییل زوشنکو
مترجم:آبتین گلکار
ناشر:ماهی
تعداد صفحه:224

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...