بیگانه

(دیدگاه {{model.count}} کاربر)
تعداد
نوع
ویژگی‌های محصول
  • خلاصه کتاب: پیامی که آقای کامو می‌خواهد با روشی داستان مانند ا...
  • مشخصات: موضوع:داستان و رمان نویسنده:آلبر کامو مترجم:لیلی گلستان ناشر:مرکز تعداد صفحه:176
69,000 تومان
آماده ارسال ناموجود
  • {{value}}
کمی صبر کنید...

امروز، مادرم مرد. شاید هم دیروز، نمی‌دانم. تلگرافی به این مضمون از نوانخانه دریافت داشته‌ام مادر، درگذشت. تدفین فردا. تقدیم احترامات. از این تلگراف، چیزی نفهمیدم شاید این واقعه دیروز اتفاق افتاده است. کتاب بیگانه نویسنده آلبر کامو ترجمه لیلی گلستان انتشارات مرکز. کتاب بیگانه از زبان مرسو، شخصیت اصلی، روایت می‌شود. مرسو علاوه بر این‌که در دهکده و میان مردمش غریبه است، شخصیتش برای خوانندگان هم ناشناخته است. او به طور کلی رویکردی درست و حقیقی به زندگی دارد، که مردم این ویژگی را بی تفاوتی می‌نامند.داستان در دو قسمت روایت می‌شود و راوی هر دو قسمت مرسو، شخصیت اصلی داستان است. بخش اول زمانی است که او در مراسم تدفین مادرش شرکت می‌کند اما هیچ احساس تأثری از خود نشان نمی‌دهد که این رفتارش برای بقیه بسیار عجیب است. قسمت دوم این رمان ماجرای ازدواج او با مری و حکم اعدام با اتهام به قتل یک مرد عرب است. کتاب بیگانه یک اثر کلاسیک ، منظم و آراسته است. اثرى است که در موضوع بیهودگى و پوچى و نیز به ‌ضد آن ساخته شده است.

خلاصه کتاب
پیامی که آقای کامو می‌خواهد با روشی داستان مانند ابلاغش کند، او را به تواضعی بزرگ‌منشانه و امیدوار می‌کشاند که عبارت از تسلیم و تفویض هم نیست. شناسایی سرکش و طغیان کرده‌ای است و در حقیقت به حدود فکر بشری. درست است که آقای کامو می‌داند که برای این داستان خود باید تفسیری فلسفی به‌دست بدهد که در حقیقت همان «افسانه سیزیف» است... ولی وجود این تفسیر با این ترجمه به طور کلی قدر و ارزش داستان او را نمی‌کاهد... نویسنده می‌خواهد ما پیوسته امکان به‌وجود آمدن اثر او را در نظر داشته باشیم. آرزو می‌کند که بر اثرش اینطور حاشیه بنویسند: «می‌توانست به‌جود نیامده باشد» همان‌طور که «آندره‌ژید» می‌خواهد درباره آخرین کتابش به‌نام «سازندگان سکه قلب» بنویسند که «می‌توانست ادامه بیابد» اثر او می‌توانست به‌وجود نیامده باشد، مثل این جوی آب و مثل این قیافه. اثر او لحظه حاضری است که خود را عرضه می‌دارد، مثل همه لحظه‌های زمان حال. در اثر او حتی آن لزوم درونی هم نیست که هنرمندان وقتی از اثر خود صحبت می‌کنند پایش را به میان می‌کشند و می‌گویند «نمی‌توانستم ننویسمش: می‌بایست خودم را از دستش خلاص می‌کردم. در این مورد... این عقیده را می‌یابم که می‌گوید یک اثر هنری بزرگی است جدا شده از یک زندگی.»
مشخصات
موضوع:داستان و رمان
نویسنده:آلبر کامو
مترجم:لیلی گلستان
ناشر:مرکز
تعداد صفحه:176

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...