هنر زندگی آسوده

۹۹ تمرین روزانه از یک راهب ذن برای یک عمر زندگی با آرامش و لذت

(دیدگاه {{model.count}} کاربر)
تعداد
نوع
ویژگی‌های محصول
  • خلاصه کتاب: وقتی به زندگی عادی و روزمره بازمی‌گردید، استرس‌ها... *** برای تخلیهٔ ذهن وقت بگذارید ابتدا خودتان را مشاهده کنید. با خودتان راحت باشید، البته بدون عجله و بی‌حوصلگی. به نظر شما در زندگی روزمره کسی هست که وقت اضافی دا... هر روز به طور دایم در تلاش هستیم وظایف و مسئولیت‌ه... پس هر روز فقط ده دقیقه از وقت خود را به سبک کردن ذ... به احتمال زیاد در این مدت افکار گوناگون به ذهن‌تان... اختصاص زمانی برای این‌که به هیچ چیز فکر نکنید، نخس...
  • مشخصات: موضوع:فلسفه و مدرن نویسنده:شونمیو ماسونو مترجم:مرجان ایمانی ناشر:سنگ تعداد صفحه:192
130,000 تومان
آماده ارسال ناموجود
  • {{value}}
کمی صبر کنید...

شونیمو ماسونو که یکی از راهبان اعظم یکی از معابد ذن است، در کتاب هنر زندگی آسوده، نودونه تمرین روزانه را در اختیار مخاطبانش قرار می‌دهد. این تمرین‌ها به افراد کمک می‌کند تا زندگی همراه با آرامش و لذت را تجربه کنند. اما شاید بد نباشد اگر اول، درباره خود ذن بیشتر بدانیم. ذن یک آیین عرفانی است که از دل مذهب بودایی بیرون آمده و در چین شکل گرفته است اما امروزه سراسر دنیا را درنوردیده است. ذن، تفکر لحظه به لحظه و ژرف نگری در ماهیت اشیا را به مخاطبانش می‌آموزد. و این کار از طریق یک مراقبه یا مدیتیشن در چهار سطح انجام می‌شود. سطح اول، مشاهده محیط اطراف است. مشاهده‌ای که با جزئیات همراه باشد و تمام حواس را درگیر کند. در سطح دوم به سراغ آرام کردن ذهن و دور کردن آن از تمام پریشانی‌ها می‌رویم. سطح سوم تمرکز بر جسم است تا با انبساط عضلات به آرامش برسیم و سطح چهارم، تمرکز بر تنفس است؛ ۴ ثانیه نفس می‌کشیم ۴ ثانیه نفسمان را حبس می‌کنیم ۴ ثانیه بازدم داریم و ۴ ثانیه خنثی را می‌گذرانیم.

خلاصه کتاب
وقتی به زندگی عادی و روزمره بازمی‌گردید، استرس‌ها به سراغ‌تان می‌آیند و ذهن‌تان آشفته می‌شود. فرقی نمی‌کند از پیچیدگی‌های زندگی چه‌قدر آزرده و ناراحت می‌شوید؛ به طور کلی تغییر جهان کاری دشوار است. اما اگر زندگی مطابق میل شما پیش نمی‌رود، به جای تغییر جهان، بهتر است خودتان را تغییر دهید.
***
برای تخلیهٔ ذهن وقت بگذارید
ابتدا خودتان را مشاهده کنید.
با خودتان راحت باشید، البته بدون عجله و بی‌حوصلگی.
به نظر شما در زندگی روزمره کسی هست که وقت اضافی داشته باشد تا به چیزی فکر نکند؟ معمولاً همهٔ افراد می‌گویند حتی یک دقیقه هم وقت اضافی برای این کار ندارند. همهٔ ما در زندگی تحت فشار حجم کارها و مشغله‌های زیادی هستیم و همیشه با کمبود وقت مواجهیم. زندگی در عصر مدرن بسیار شلوغ‌تر و پرهیاهوتر از زندگی در روزگاران دیگر تاریخ است.
هر روز به طور دایم در تلاش هستیم وظایف و مسئولیت‌های‌مان را تا حد توان به سرانجام برسانیم. اگر این رویه را ادامه دهیم، ناخودآگاه از اصل وجودی خود و از شادی حقیقی فاصله می‌گیریم و این موضوع کاملاً اجتناب‌ناپذیر است.
پس هر روز فقط ده دقیقه از وقت خود را به سبک کردن ذهن‌تان اختصاص دهید. به فکر نکردن به هیچ‌چیز. فقط سعی کنید ذهن‌تان را پاک و بار آن را سبک کنید. در این ده دقیقه خودتان را از بند همهٔ امور و مشغله‌های زندگی رها کنید.
به احتمال زیاد در این مدت افکار گوناگون به ذهن‌تان هجوم می‌آورند، اما شما سعی کنید آن‌ها را یکی یکی از ذهن‌تان دور کنید. با این کار به‌آرامی توجه‌تان به سمت لحظهٔ حال جلب می‌شود. هنگامی که امور دیگر، تمرکز و توجه شما را منحرف نمی‌کنند، خود ناب و حقیقی‌تان ظهور می‌کند.
اختصاص زمانی برای این‌که به هیچ چیز فکر نکنید، نخستین گام در راه ساختن زندگی آسوده است.
مشخصات
موضوع:فلسفه و مدرن
نویسنده:شونمیو ماسونو
مترجم:مرجان ایمانی
ناشر:سنگ
تعداد صفحه:192

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...