یادم تو را فراموش

راه‌حل‌هایی برای فراموش‌کاری‌های روزمره

(دیدگاه {{model.count}} کاربر)
تعداد
نوع
ویژگی‌های محصول
  • خلاصه کتاب: می‌توان گفت آناتومی سیستم عصبی معرف محیط جغرافیایی...
  • مشخصات: موضوع:روانشناسی و موفقیت نویسنده:ژان پیر دانژان مترجم:مریم سونی ناشر:شمعدونی تعداد صفحه:160
50,000 تومان
آماده ارسال ناموجود
  • {{value}}
کمی صبر کنید...

کتاب یادم تو را فراموش نوشتۀ ژان پیر دانژان است. حافظه انسان اگرچه فقط واحدی ساده برای ذخیره‌سازی خاطرات است اما نقشی بسیار پویا دارد. در واقع حافظه بخشی از رفتارهای ما محسوب می‌شود و با هیجان‌ها و شخصیت ما مرتبط است.

خلاصه کتاب
می‌توان گفت آناتومی سیستم عصبی معرف محیط جغرافیایی است که حافظه در آن تکامل می‌یابد. حافظه بر اساس نوع اطلاعات دریافتی برای پردازش که درست شبیه به‌کارگیری شبکه‌ای ارتباطی است، مسیرهای مختلفی را در پیش می‌گیرد. بسیاری از ما بر این باوریم که حافظه منبع ذخیره خاطرات است که در جایی از مغز تعبیه می‌شود. اما حقیقت چیز دیگری است. در واقع، حافظه به تمام سلول‌های مغزی متکی است؛ برای مثال، برای ثبت و ذخیره اطلاعات و نیز برای بازیابی آنها هنگام نیاز، از نورون‌ها کمک می‌گیرد. هر یک از قسمت‌های مختلف مغز، نقش به خصوصی در ساختار بزرگ حافظه ایفا می‌کند، اما هیچ‌کدام به‌خودی‌خود جعبه‌ای از خاطرات نیستند. علاوه بر این، مدارهای یادگیری، مناطق بسیار وسیعی برای نگهداری اطلاعات و نیز مدارهای دیگری برای بازگرداندن این اطلاعات در مغز وجود دارد. به‌طورکلی سیستم عصبی از سیستم عصبی مرکزی و سیستم عصبی محیطی تشکیل شده است. سیستم عصبی محیطی شامل عصب‌هایی است که در سراسر بدن توزیع شده و وظیفه انتقال مهارت‌های حرکتی و اشکال مختلف احساس را بر عهده دارد. سیستم عصبی مرکزی که مغز بخش اصلی آن است، خود از مخچه و ساقه مغز که نخاع در امتداد آن قرار می‌گیرد، تشکیل شده است. همچنین از "مغز" برای مشخص‌کردن مجموعه مخ، مخچه، ساقه مغز که هر سه درون محفظه جمجمه قرار گرفته‌اند نیز استفاده می‌شود؛ درصورتی‌که نخاع درون کانال نخاعی و در ستون فقرات قرار گرفته است. سیستم عصبی ما بر پایه میلیون‌ها سلول عصبی و نیز نورون‌ها تشکیل شده است که وظیفه انتقال تکانه‌های عصبی را بر عهده دارند. مغز از دو نیمکره راست و چپ تشکیل شده است که به کمک نوعی پل یا همان جسم پینه‌ای به یکدیگر مرتبط می‌شوند. نیمکره راست مغز اطلاعات حسی انتقال‌یافته از اعصاب نیمه چپ بدن را دریافت و حرکات این بخش از بدن را کنترل می‌کند. در مقابل، نیمکره چپ نیز به همین ترتیب برای نیمه راست بدن عمل می‌کند. بااین‌حال، دو نیمکره کاملاً متقارن نیستند، زیرا هرکدام ویژگی‌های خاصی برای عملکردهای پیشرفته‌تر بر عهده دارند؛ بنابراین، برخلاف سیاست رایج، مغز از دو گونه زبان فرمان نمی‌برد! هرچند مرکزیت زبان در انحصار یک نیمکره است، اما برخی از چپ دستان از این قاعده مستثنی هستند.
مشخصات
موضوع:روانشناسی و موفقیت
نویسنده:ژان پیر دانژان
مترجم:مریم سونی
ناشر:شمعدونی
تعداد صفحه:160

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...